All Products
-
SF6 Recovery System
-
SF6 Gas Tester
-
SF6 Leak Detector
-
Gas Leak Detector
-
Dew Point Meter
-
Online Monitoring System
-
Dry Air Equipment
-
SF6 Vacuum Pump
-
Gas Mixing Unit
-
Refrigerant Recycling Machine
-
Refrigerant Leak Detector
-
SF6 Gas Purification
-
SF6 Accessories
-
Partial Discharge Detector
-
C4F7N Series Instruments And Equipment
-
Helium Mass Spectrometer
Keywords [ portable gas leak detector ] match 78 Products.
Portable Halogen Leak Detector, Fluorine-containing Gas Leak Detector, Inexpensive Leak Detector [Smart-01b]
| Working Humidity: | ≤95% RH (non-condensing) |
|---|---|
| Gas Detection: | Fluorine-containing Gas |
| Alarming: | Sound And Light Alarm |
Portable SF6 Leak Detector with 0.01 ppm High-Sensitivity for GIS Field Inspection and Switchgear Maintenance
| Packaging Details: | Carton/ Wooden box |
|---|---|
| Delivery Time: | 15 work days |
| Payment Terms: | T/T |
Portable SF6 Leak Detector with 0.01 ppm Sensitivity, Lightweight 6.6 kg Design & Automatic Vacuum Monitoring for GIS Inspection
| Detection Sensitivity: | 0.01 Ppm |
|---|---|
| Detection Principle: | High-frequency Magnetic Field & Low-voltage Ionization |
| Application: | GIS Inspection & Switchgear Maintenance |
High-Sensitivity Portable SF6 Leak Detector with 0.01 ppm Sensitivity, Non-Radioactive Technology, and Touchscreen Display for GIS Inspection
| Measurement Range: | 0.01–10000 Ppm |
|---|---|
| Recommended Detection Range: | 0.01–100 Ppm |
| Maximum Sensitivity: | 0.01 Ppm |
Portable SF6 Leak Detector with 0.1 ppm Sensitivity and NDIR Infrared Technology for GIS Inspection
| Detection Principle: | NDIR Non-Dispersive Infrared |
|---|---|
| Measurement Range: | 0–1000 Ppm |
| Minimum Detection Limit: | 0.1 Ppm |
Multi-Component Gas Leak Detector [LF-01-FR] (Suitable for SF₆/SO₂/CH₄/CO₂ & More Gases)
| Humidity: | 0–95%RH |
|---|---|
| Temperature: | -20℃~50℃ |
| Power: | 6000 MAh Rechargeable Lithium Battery |
[Smart-01b] Fluorinated Refrigerant Gas Leak Detector, Replacing Xp-1a
| Detection Gas: | SF6 |
|---|---|
| Weight: | 0.5 Kg |
| Operating Temperature: | 0 To 50°C |
SF6 Corona Principle Gas Leak Detector 3.7V Rechargeable [Smart-01b]
| Response Time: | Less Than 5 Second |
|---|---|
| Power Supply: | 2 AA Batteries |
| Detection Principle: | Corona Principle |
Rechargeable Handheld SF6 Gas Leak Detector, Qualitative Leak Detector, Infrared Principle [SMART-200-FR]
| Gross Weight: | 415g (14.6oz) |
|---|---|
| Power Supply: | Lithium Battery |
| Packing: | Aluminum Suitcase |
TIF BOCSCH Qualitative Leak Detector, Corona Principle Sulfur Hexafluoride Gas Leak Detector Battery, [XP-1A]
| Operating Temperature: | 0-52°C |
|---|---|
| Weight: | 0.5 Lbs |
| Warranty: | 1 Year |

