All Products
-
SF6 Recovery System
-
SF6 Gas Tester
-
SF6 Leak Detector
-
Gas Leak Detector
-
Dew Point Meter
-
Online Monitoring System
-
Dry Air Equipment
-
SF6 Vacuum Pump
-
Gas Mixing Unit
-
Refrigerant Recycling Machine
-
Refrigerant Leak Detector
-
SF6 Gas Purification
-
SF6 Accessories
-
Partial Discharge Detector
-
C4F7N Series Instruments And Equipment
-
Helium Mass Spectrometer
Keywords [ portable gas leak detector ] match 78 Products.
3.7V Sulfur Hexafluoride Refrigerant Gas Leak Detector Combustible Gas Indicator [XP-1A]
| Power Supply: | 3V DC, 2×AA Alkaline Batteries |
|---|---|
| Maximum Sensitivity: | 14g/year (approved For R12, R22, R134a) |
| Ultimate Sensitivity: | <3g/year (for Halogen Refrigerants) |
[LF-03-FR] SF6 Gas Leak Detector – NDIR Sensor, GB/T11023-2018 Certified
| Detection Method: | NDIR Non-dispersive Infrared (dual-beam) |
|---|---|
| Measurement Range: | 0-1000 PPM (customizable) |
| Accuracy: | ≤±2% F.S. (full-scale) |
Corona Principle, Halogen Gas Leak Detection, Gas Leak Detector, [Xp-1a]
| Power Supply: | 3V DC, 2×AA Alkaline Batteries |
|---|---|
| Maximum Sensitivity: | 14g/year (approved For R12, R22, R134a) |
| Ultimate Sensitivity: | <3g/year (for Halogen Refrigerants) |
High Sensitivity Portable XP-1A Refrigerant Leak Detector with Fast Response for Automotive AC & HVAC Systems
| Detector Type: | Halogen Refrigerant Leak Detector |
|---|---|
| Power Supply: | 3V DC, 2 AA Alkaline Batteries |
| Maximum Sensitivity: | R12, R22, R134a Approved (14g/year) |
SMART-01B SF6 Leak Detector with Corona Detection Technology and 3 g/yr Sensitivity for Portable Handheld Refrigerant Leak Testing
| Detection Principle: | Corona |
|---|---|
| Sensor Type: | Negative Corona Sensor |
| Ultimate Sensitivity: | 3 G/yr |
Portable Trolley-Type SF6 Leak Detector with 0.01 ppm Sensitivity and Dual-Stage Vacuum Pump for GIS Inspection
| Measurement Range: | 0.01 – 10000 Ppm |
|---|---|
| Recommended Detection Range: | 0.01 – 100 Ppm |
| Detection Accuracy: | 0.01 Ppm / 1.0×10⁻⁸ |
Portable Trolley-Type SF6 Leak Detector with 0.01 ppm Sensitivity and Dual-Stage Vacuum Pump for GIS Inspection
| Detection Principle: | High-frequency Magnetic Field & Low-voltage Ionization |
|---|---|
| Vacuum Pump Type: | Dual-stage Oil Vacuum Pump |
| Measurement Range: | 0.01 – 10000 Ppm |
Portable SF6 Leak Detector - Dual-Wave Infrared, 0.1ppm Sensitivity [LF-02-FR]
| Sensitivity: | 0.1ppm |
|---|---|
| Measuring Range: | Optimal Range: 0.1-100ppmv |
| Accuracy: | ±2% (0---100ppmv) |
Combustible Gas SF6 Gas Leak Detector NDIR Sensor GB/T11023-2018 Certified [LF-03-FR]
| Operating Voltage: | Lithium Battery Or AC220V/50Hz |
|---|---|
| Detection Principle: | NDIR Non-dispersive Infrared (double-beam) |
| Measuring Range: | 0-1000 PPM (customizable Range Available) |
How To Choose A Leak Detector For On-Site Leak Detection? Quick Response And High Sensitivity
| Sensitivity: | 0.01ppm |
|---|---|
| Weight: | 6.6kg |
| Packaging Details: | Carton / Wooden Box |

