All Products
-
SF6 Recovery System
-
SF6 Gas Tester
-
SF6 Leak Detector
-
Gas Leak Detector
-
Dew Point Meter
-
Online Monitoring System
-
Dry Air Equipment
-
SF6 Vacuum Pump
-
Gas Mixing Unit
-
Refrigerant Recycling Machine
-
Refrigerant Leak Detector
-
SF6 Gas Purification
-
SF6 Accessories
-
Partial Discharge Detector
-
C4F7N Series Instruments And Equipment
-
Helium Mass Spectrometer
Keywords [ portable gas leak detector ] match 78 Products.
TIF B-OSCH [XP-1A] Leak Detector | Corona Discharge Technology
| Power Source: | 3V DC, 2×AA Alkaline Batteries |
|---|---|
| Maximum Sensitivity: | 14g/year (certified For R12, R22, R134a) |
| Ultimate Sensitivity: | <3g/year (for Halogen Refrigerants) |
High-Sensitivity SF6 Leak Detector: 0.01ppm Precision With Portable Quantification
| Measurement Range: | 0.01ppm - 10000ppm |
|---|---|
| Measurement Accuracy: | 0.01ppm |
| Minimum Resolution: | 0.01ppm |
SF6 Qualitative Leak Detector, Based On Corona Principle, Cheapest, [Smart-01b]
| Maximum Sensitivity: | 3g/yr |
|---|---|
| Warm-up Time: | 5s |
| Ambient Temperature: | 0–52°C |
Multi Gas Electrochemical Sf6 Gas Monitor Sniffer Leak Detector IP65 Waterproof [LF-01-FR]
| Accessories: | Carrying Case, Extend The Hose, Spare Filters |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Power Supply: | 6000 MAh Rechargeable Lithium Battery |
SF6 On-Site Leak Detection, Able To Detect Minor Leaks And Respond Quickly
| Sensitivity: | 0.01ppm |
|---|---|
| Detection Principle: | High Frequency Magnetic Field Low Voltage Ionization |
| Weight: | 6.6kg |
Portable SF6 Gas Sensor Leak Dilo Detector NDIR Infrared [LF-03-FR]
| Operating Voltage: | Lithium Battery Or AC220V/50Hz |
|---|---|
| Detection Principle: | NDIR Non-dispersive Infrared (double-beam) |
| Measuring Range: | 0-1000 PPM (customizable Range Available) |
SF6 Quantitative Leak Detector for GIS Switchgear
| Accuracy: | 0.01ppm |
|---|---|
| Detection Range: | 0.01ppm-1000ppm |
| Response: | ≤1 Second In 100ppm |
Precision Of 0.01ppm, Digital Display Of Concentration, High Sensitivity, Portable Leak Detector
| Measurement Range: | 0.01ppm - 10000ppm |
|---|---|
| Accuracy: | 0.01ppm |
| Min. Resolution: | 0.01ppm |
RS485 Portable Dew Point Analyzer Micro Moisture Meter Measurement Instrument, Resistance Capacitance Method, Vaisala 143 [KST-VII]
| Dew Point Range: | -8 - +20℃ Td |
|---|---|
| Humidity Range: | 0 - 100% |
| 0 - 100%: | -40 - +80℃ |
Cold Mirror Method, Portable Dew Point Meter, High-Precision Dew Point Meter [KST-V]
| Temperature Resolution: | 0.1℃ |
|---|---|
| Measurement Range: | 20℃ ~ -62℃ |
| Measurement Error: | Better Than ±0.3℃ |

