All Products
-
SF6 Recovery System
-
SF6 Gas Tester
-
SF6 Leak Detector
-
Gas Leak Detector
-
Dew Point Meter
-
Online Monitoring System
-
Dry Air Equipment
-
SF6 Vacuum Pump
-
Gas Mixing Unit
-
Refrigerant Recycling Machine
-
Refrigerant Leak Detector
-
SF6 Gas Purification
-
SF6 Accessories
-
Partial Discharge Detector
-
C4F7N Series Instruments And Equipment
-
Helium Mass Spectrometer
Keywords [ gas leak monitor ] match 29 Products.
Portable SF6 Leak Detector with 0.01 ppm Sensitivity, Lightweight 6.6 kg Design & Automatic Vacuum Monitoring for GIS Inspection
| Detection Sensitivity: | 0.01 Ppm |
|---|---|
| Detection Principle: | High-frequency Magnetic Field & Low-voltage Ionization |
| Application: | GIS Inspection & Switchgear Maintenance |
SF6 Quantitative Leak Detector for GIS Switchgear
| Accuracy: | 0.01ppm |
|---|---|
| Detection Range: | 0.01ppm-1000ppm |
| Response: | ≤1 Second In 100ppm |
SF6 Online Leak Alarm System [KS100] - Monitors SF6, O2, Temp & Humidity With Alarm & Remote Monitoring,Infrared principle sensor
| SF₆ Concentration Detection Range: | 0-1500ppm Or Customized |
|---|---|
| SF₆ Gas Detection Sensitivity: | ±5% Set Value |
| O₂ Concentration Detection Range: | 0~25% |
SF6 On-Site Leak Detection, Able To Detect Minor Leaks And Respond Quickly
| Sensitivity: | 0.01ppm |
|---|---|
| Detection Principle: | High Frequency Magnetic Field Low Voltage Ionization |
| Weight: | 6.6kg |
Portable SF6 Leak Detector with 0.1 ppm Sensitivity and NDIR Infrared Technology for GIS Inspection
| Detection Principle: | NDIR Non-Dispersive Infrared |
|---|---|
| Measurement Range: | 0–1000 Ppm |
| Minimum Detection Limit: | 0.1 Ppm |
IP65 Online Monitoring System SF6 Monitor For Dew Point Pressure Temperature Leak Detection [KS200]
| Protective Grade: | IP65 |
|---|---|
| Wireless Communication: | 2G/3G/4G WIFI |
| Ambient Temperature: | -40 ~ 125 ℃, ± 0.5 ℃ |
Handheld RS485 SF6 Gas Online Ph Monitoring System Anti Interference [KS200]
| Measurement Parameters: | Humidity, Density And Temperature Of SF6 Gas |
|---|---|
| Dew Point Range: | -50…+20℃ Td/f |
| Pressure Range: | 0…+10 Bar |
[KS-GB250] CH Refrigerant Leak Detector | NDIR Sensor, 0.1ppm Sensitivity For CO₂/NH₃/SF6
| Detection Principle: | NDIR (Non-Dispersive Infrared) Sensor |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.1ppm (Gas Concentration) / 0.1g/a (Annual Leakage Rate) |
| Measurement Range: | 0–100g/a (Annual Rate) / 0–1000ppm (Concentration) |
High-Accuracy Rechargeable SF6 Leak Detector [SMART-200-FR]: Tailored For Middle East GIS Manufacturers
| Gross Weight: | 415g (14.6oz) |
|---|---|
| Power Supply: | Lithium Battery |
| Packing: | Aluminum Suitcase |
Portable Multi-Gas Infrared Detector with Simultaneous 4-Gas Detection, Real-Time Curve Display, and IP65 Certification
| Packaging Details: | Carton/ Wooden box |
|---|---|
| Delivery Time: | 15 work days |
| Payment Terms: | T/T |

