All Products
-
SF6 Recovery System
-
SF6 Gas Tester
-
SF6 Leak Detector
-
Gas Leak Detector
-
Dew Point Meter
-
Online Monitoring System
-
Dry Air Equipment
-
SF6 Vacuum Pump
-
Gas Mixing Unit
-
Refrigerant Recycling Machine
-
Refrigerant Leak Detector
-
SF6 Gas Purification
-
SF6 Accessories
-
Partial Discharge Detector
-
C4F7N Series Instruments And Equipment
-
Helium Mass Spectrometer
Keywords [ gas leak monitor ] match 29 Products.
Multi-Component Gas Leak Detector [LF-01-FR] (Suitable for SF₆/SO₂/CH₄/CO₂ & More Gases)
| Humidity: | 0–95%RH |
|---|---|
| Temperature: | -20℃~50℃ |
| Power: | 6000 MAh Rechargeable Lithium Battery |
Customized Portable SF6 Gas Leak Detection Sensor, Most Suitable For On-Site Leak Detection
| Measurement Range: | 0.01ppm - 10000ppm |
|---|---|
| Sensitivity: | 0.01ppm |
| Recovery Time From 'Poisoning': | 1 Second |
0.1ppm SF6 R22 Refrigerant Gas Leak Detector NDIR Sensor Touchscreen Control [KS-GB250]
| Sensitivity: | 0.1 Ppm |
|---|---|
| Dimensions & Weight: | 280×260×180mm (L×W×H), ~2.5kg |
| Response Time: | Less Than 1 Second |
SF6 Qualitative Leak Detector, Based On Corona Principle, Cheapest, [Smart-01b]
| Maximum Sensitivity: | 3g/yr |
|---|---|
| Warm-up Time: | 5s |
| Ambient Temperature: | 0–52°C |
TIF B-OSCH [XP-1A] Leak Detector | Corona Discharge Technology
| Power Source: | 3V DC, 2×AA Alkaline Batteries |
|---|---|
| Maximum Sensitivity: | 14g/year (certified For R12, R22, R134a) |
| Ultimate Sensitivity: | <3g/year (for Halogen Refrigerants) |
10AH SF6 Gas Online Monitoring System Leak Alarm PTZ Control [KS200]
| Measurement Parameters: | Humidity, Density And Temperature Of SF6 Gas |
|---|---|
| Dew Point Accuracy: | ±3℃ Td |
| Pressure Value (density) Accuracy: | ±0.1% FS |
SMART-01B SF6 Leak Detector with Corona Detection Technology and 3 g/yr Sensitivity for Portable Handheld Refrigerant Leak Testing
| Detection Principle: | Corona |
|---|---|
| Sensor Type: | Negative Corona Sensor |
| Ultimate Sensitivity: | 3 G/yr |
Multi-Component Infrared SF6 Leak Detector: Fast, Precise SF6/CH4/CO2/SO2 Detection for GIS & Power Sectors
| Humidity: | 0–95% |
|---|---|
| Temperature: | -20℃~50℃ |
| Power: | 6000 MAh Rechargeable Lithium Battery |
Portable SF6 Leak Detector with 0.01 ppm High-Sensitivity for GIS Field Inspection and Switchgear Maintenance
| Packaging Details: | Carton/ Wooden box |
|---|---|
| Delivery Time: | 15 work days |
| Payment Terms: | T/T |

